kde nás najdete? mapa
image

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie

Historie

 

ZÁBOŘÍ

 

Cestování do vzpomínek historie obce ZÁBOŘÍ

Kéž bychom měli zázračný časostroj a mohli se jeho prostřednictvím přemisťovat do budoucnosti či minulosti, poznat pak více o tom, co nás čeká, či prožít to, co prožívali naši předci v dobách dávno minulých! Takové příležitosti se nám nedostane, ale věřte, že o budoucnosti rozhoduje každý z nás svými postoji a činy, zatímco historie zůstane nezměněna a nám otevřena v dochovaných pamětech – ať už kronikách, odborné literatuře či třeba jen v myšlenkách pamětníků. Pojďte s námi tedy cestovat do vzpomínek naší obce, za poznáním dějin místa, kde jste se narodili, kde žijete, kam se rádi vracíte…

Začneme ale trochou vlastivědy, aby nedošlo k mýlce, neboť název Záboří nese v Čechách vícero obcí. Naše obec Záboří leží v Jihočeském kraji, v okrese Strakonice, necelých 8 km jižně od města Blatná, které je současně pro obec Záboří příslušnou obcí s rozšířenou působností.  Obec Záboří se nachází v nadmořské výšce 555 m. n. m., je obklopena hlubokými lesy, z čehož je možné odvodit původ názvu -  tedy za bory. Jedním z výkladů názvu je rovněž možnost polohy obce za obcí Bor, což by v našem případě měl být Velký Bor.

Vzhledem k archeologickým nálezům a ověřeným principům prvního osídlení Blatenska lze předpokládat založení osady Záboří již koncem 7. století p. n .l., avšak první prokazatelná nejstarší písemná zmínka pochází z listiny datované dnem 30. 11. 1305, jejímž prostřednictvím potvrdila abatyše Kunhuta Přemyslovna a celá řeholní komunita svatojiřského kláštera směnu několika vsí, mezi nimi i Záboří s patronátem nad místním kostelem, též s tvrzí („villam Zaborsie cum jure patronatus ecclesiae ac municione ibidem“) a Vrbno (Wirben) v Bozeňsku („in Bozniensi“), se šlechticem Koldou za jeho majetky a práva v Lužci (nad Vltavou), který leží blíže ku Praze a pro klášter byla jeho správa snazší než u vzdálených vsí na jihozápadě Čech. Občas je ještě mylně užívána datace první zmínky z roku  1198 či 1298, tyto zmínky však jsou nepodložené, tudíž neopodstatněné.

Z konce 13. století pochází zemanská tvrz, podle některých historických pramenů mohla být založena již v 9. až 11. století, zde sídlili mnozí vladykové Záborští. V roce 1361 to byl jistý Mladota. Tvrz byla kamenná a krytá šindelem jako většina tvrzí v okolních osadách v té době. V druhé polovině 16. století byla radikálně přestavěna a v 18. století pak přebudována na sýpku. Dnes opět slouží tato nemovitá kulturní památka k bydlení, má opravenu fasádu, střechu i interiéry, a na jižním štítu se pyšní slunečními hodinami.

Až do r. 1622 patřil statek Zábořský s tvrzí ke Kadovu. Pak získal Záboří Vojtěch Beneda z Nečtin, který po své smrti odkázal majetek manželce Anně Marii, rozené Vratislavová z Mirovic a jejím vnoučatům, dětem Mikuláše Alše ze Rzavého. Tento majetek a statek Záboří s mlýnem v Kuši, Blatenkou a mlýnem Lhotka byl prodán 19. 5. 1622 Alšovi Ferdinandovi Vratislavovi z Mitrovic, který koupený statek Zábořský i s tvrzí připojil ke Lnářům, k nimž náležel až do r. 1850.

Dominantou obce Záboří je trojlodní kostel sv. Petra a Pavla na návrší, v sousedství tvrze. Původně románský, později gotický kostel byl zřejmě postaven v první polovině 13. stol., písemný doklad o existenci uvedeného kostela pochází z r. 1305. Raně gotický kostel byl rozšířen o boční lodě r. 1607 a nově vybaven mobiliářem v r. 1713. Původní samostatná dřevěná zvonice před kostelem po vyhoření někdy koncem 16. stol. byla znovu postavena, avšak z kamene, spolu s barokní bránou vedoucí na původní hřbitov kolem kostela. Tento hřbitov  byl uzavřen v roce 1873 a v témže roce byl vysvěcen nový, umístěný na konci obce směrem k obci Čečelovice.

Ke kostelu byla v r. 1728 v barokním slohu přistavěna fara z kamene, krytá šindelem. Ve svahu od fary  ke kostelu byly zhotoveny kamenné schody, a to v roce 1732 rovněž v barokním slohu. Před farou byla postavena kaple se sochou Panny Marie Bolestné, na jejím torzu byl  v r. 1862 přistavěn  do průčelí fary kamenný oltář.

Kromě památkově chráněného kostela a fary se v obci nachází i zajímavá drobná sakrální architektura. V r. 1840 byla na návsi postavena kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, z téže doby pochází i kaplička sv. Vavřince v blízkosti nového hřbitova. U cesty na Čečelovice po pravé straně postavena v r. 1707 „morová kaplička", neboť v té době řádil v celé Evropě mor a v Záboří zemřelo 90 obyvatel, kteří zde byli pochování na poli.

Je jistě unikátní, že v Záboří byla jedna z prvních škol na Blatensku z roku 1636, po jejím vyhoření byla postavena v letech 1859 - 1861 na svahu pod kostelem jiná škola, stavebně rozšířena v r. 1882, nazývaná jako stará škola, ve které se vyučovalo do roku 1988.

Záboří se řadí rovněž v prvenství mezi obce v nich byl založen  místní dobrovolný požární sbor s vedením Josefa Houry, při této dlouholeté tradici je velmi činný i v současnosti.

V neposledním  byla v Záboří jako jedna z prvních za Rakouska - Uherska zřízena poštovna v r.1904, pošta se nacházela ve Lnářském hostinci (budova u staré školy) a v roce 1926 byla přestěhována do hostince p. Slaniny zvané „Na sále".

Po II. světové válce došlo k rozvoji bydlení i dalšího zázemí pro obyvatele. Záboří se stalo  střediskovou obcí. V šedesátých letech byl postaven nový školní pavilon (dnes mateřská škola), požární nádrž "Louže" uprostřed obce a nový kravín rozrůstajícího se JZD směrem na Bratronice. V letech sedmdesátých byly vybudovány nové bytovky v lokalitě  Na pahorku, zprovozněna nová školní kuchyně a jídelna, byla postavena sportovní hala,  tenisové kurty, nová pošta, holičství, zdravotní středisko, prodejna potravin i restaurace. Místní národní výbor se z fary přestěhoval do nové budovy, kterou dodnes sdílí společně s hasiči. Nevyhovující stav staré školy vedl v letech osmdesátých ke stavbě nové budovy v těsné blízkosti sportovní haly. Vyměřovací práce začaly v listopadu 1985 a budova byla slavnostně otevřena 4. listopadu 1988. Školní jídelna byla zkolaudována až o tři roky později v květnu 1991. Všechny tři budovy byly navzájem propojeny, čímž odpadlo dřívější složité přecházení mezi jednotlivými částmi školy. Byly postaveny další bytovky Na Fišmarku a u hřbitova. V roce 2001 došlo k postavení typizované telekomunikační věže společnosti T-Mobile s vyhlídkovou plošinou určenou pro turistickou veřejnost, a to na návrší mezi obcemi Záboří a Čečelovice v nadmořské výšce 587 m n.m., z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 m je možno spatřit vrcholky Brd, některé vrcholky Šumavy, ale především půvabnou a rozmanitou krajinu okolí Záboří.

Se začátkem nového tisíciletí byla v obci zahájena stavba plynofikace, která začala občanům sloužit v roce 2002. V roce 2005 vzniklo za sportovní halou víceúčelové sportovní hřiště, které slouží nejenom členům místní TJ, ale také škole.

Dnes obec Záboří patří počtem 329 obyvatel mezi nevelké obce, která ovšem svým obyvatelům zajišťuje dostupné zázemí. Působí zde mateřská i základní škola, která poskytuje předškolní vzdělávání a základní vzdělání žáků 1. i 2. stupně.  Dopravní obslužnost žáků do školy i pracujícím do zaměstnání zajišťuje autobusová doprava s linkami Blatná – Strakonice a Blatná - Horažďovice. Základní potraviny a spotřební zboží lze zakoupit v místním obchodě provozovaném COOP Sušice, případně v pojízdné prodejně masa a uzenin HUGO. O své pacienty pečuje dojíždějící  lékař pro dospělé, svou pobočku zde má s denním provozem stále Česká pošta, po celý pracovní týden je k dispozici rovněž obecní úřad. Sídlí zde firma Kovovýroba Slavík, která je zaměřena na výrobu drobného nářadí. V obci jsou nabízeny i další služby - holičství a kadeřnictví, ubytování a restaurace v penzionu Stará škola, provoz pohostinství v Zábořské hospůdce. V místním kostele se každou neděli dopoledne konají bohoslužby.

Aktivní spolkovou  činnost nabízí místní SDH a TJ ZD Záboří. SDH Záboří si připomnělo velkou slavností v roce 2018 výročí 130 let od založení a v roce 2019 obnovilo slavnostní Síň tradic v budově obecního úřadu, kde jsou shromážděny spolkové dokumenty, jednací knihy, dobové i současné fotografie, poháry, diplomy či dochované hasičské atributy z historie existence spolku.  TJ ZD Záboří si v letošním roce připomíná 70 let od svého vzniku, eviduje 172 členů v osmi oddílech – fotbalovém, hokejovém, tenisovém, nohejbalovém a především volejbalovém, oddíl mají i stolní tenisté, turisté a ZRTV ženy. Volejbalová Zábořská smeč, tenisový Memoriál Miroslava Petráška, Františka Škody a Miroslava Augustina nebo třeba Tradiční Silvestrovský pochod turistů jsou velmi oblíbenými a navštěvovanými sportovními událostmi.

Právě spolky, mimo vlastních soutěží, spolu s obcí spolupořádají tradiční kulturní, společenské a sportovní akce v Záboří, mezi které patří např. Sálová kopaná o pohár starosty, Čarodějnice, Májka, Dětský den, Pouťové posezení pod Lípou, Posvícenská zábava, Adventní trhy, Vánoční koncert, ale např. také zajišťují podporu při organizaci a zajištění průběhu národních cyklistických a rallye závodů.

Zázemí společenských a kulturních aktivit poskytuje zejména  místní kulturní dům, kde je provozována Zábořská hospůdka, tedy i ve spolupráci s ní. Na sále se konají plesy rodičovský, sportovní, hasičský i dětský maškarní, oslava MDŽ, setkání rodáků,  představení amatérských divadelních spolků, hudební zábavy. Provozovatel hospůdky pořádá ale třeba i různé Zabijačkové hody, Rybářské závody, tematické oslavy jako na Valentýna či o Velikonocích apod.   

V samostatné režii obce je pořádáno slavnostní Vítání občánků, Loučení se žáky 9. tříd ZŠ a předškoláků MŠ či gratulace jubilantům. Obec vydává čtvrtletně Zábořský zpravodaj, který přináší občanům nejen informace z aktuálního dění v obci, informace z jednání zastupitelstva, ale také např. články o historii, o činnosti spolků a či úspěších žáků MŠ a ZŠ.

V současné době probíhají v obci zejména lokální opravy místních komunikací, dožilých částí kanalizace a úpravy veřejného prostranství, tj. chodníků, parkovacích stání a zeleně. V roce 2016 bylo provedeno kompletní zateplení budov základní školy včetně sportovní haly, nové fasády se dočkal objekt místního obchodu i obecního úřadu,  v roce 2019 byla realizována rekonstrukce domu čp. 4 na komunitní centrum. Obec provozuje vodárnu, čističku, sběrný dvůr, zajišťuje správu hřbitova, pravidelný úklid a údržbu veřejného prostranství, ale např. i krásnou květinovou výzdobu v obci. Obecní rozpočet je vyrovnaný a i díky dotacím se daří zlepšovat infrastrukturu obce, vybavení školy, školky či techniky SDH.

Okolí Záboří nabízí úžasné vyžití, je obklopeno krásnými hlubokými lesy, které jsou jako stvořené pro návštěvu houbařů, nechybí zde cyklostezky a turistické trasy mezi rybníky a květnatými loukami, můžete se kochat výhledy na Šumavu nebo na  Brdy.

Věříme, že díky setkání rodáků budete moci přeci jen cestovat v čase, a to při rozmlouvání s přáteli, známými. Možná se se spolužáky či s bývalými láskami vrátíte ve vzpomínkách k vašemu dětství, mládí, kdy jste v Záboří trávili bezstarostný  čas, chodili do školy, zamilovávali se. Možná se přenesete do doby, kdy jste zde jezdili s kočárky, vedli poprvé do školy  své děti, starali se o vnoučátka – vždyť i včerejší den je vzpomínkou. Snad i z toho dnešního si odnesete vzpomínky co nejkrásnější!!!

Text a foto: Jitka Říhová, kronikářka obce

 

!!!Foto jsou uloženy ve fotogalerii ZAJÍMAVOSTI.!!!