Úvodní stránka
Aktuality
Historie
Infrastruktura
Úřední deska
Aktivity obce
Fotogalerie
Odkazy
Kontakt
 
 
Úřední deska Povinné infoUsnesení OZZastupitelstvoZpravodajeVyhláškyDotace obciRozpočet

Vítejte na oficiálních stránkách obce Záboří


 
Historie Tělovýchovné jednoty Záboří

Historie zábořské tělovýchovy se začala psát v říjnu 1951, kdy se konala přípravná schůze TJ, hned v následujícím roce se za velkého zájmu občanů se konala ustavující schůze TJ Sokol Záboří,  u jejíhož zrodu stáli Emil Hrubý, Jan Dvořák, Vít Hrubeš, Josef Černý, František Pinc, Josef Žák, Emanuel Kulovaný, Jaroslav Třeštík a Josef Antony, kteří zvolili první  výbor. Historicky prvním předsedou se stal Emil Hrubý.

 

V témže roce zahájili činnost oddíl hokeje, kopané a ZRTV. TJ začala pracovat ve velmi skromných podmínkách a výstroj pro hráče byla převážně domácí výroby. Svépomocí a z výtěžku podniků bylo vybudováno dřevěné ohrazení (mantinely) na kluziště. Pro oddíl kopané bylo prozatímně upraveno hřiště Na Drahách, při cestě do Mečichova. Již od roku 1952 hrál oddíl ledního hokeje pravidelně OP. Mužstvo hrálo zápasy v Sedlici, Radomyšli, Bělčicích a v Blatné. Hokejky byly převážně domácí výroby od p. Fiňka a Dobřemysla. Bylo přistoupeno k řešení výstavby hřiště, jehož by mohla využívat i mládež. O rok později zvítězilo mužstvo hokejistů v okresním přeboru. V roce 1955 bylo zakoupeno umělé osvětlení z Blatné a zásluhou velké obětavosti všech členů byly dřevěné sloupy zabudovány na rybníku Pátek uprostřed obce. Hokej v Záboří se tedy mohl hrát za umělého osvětlení. V centru sportovního dění stál v prvních letech existence především lední hokej, ale nelze zapomenout ani na další družstva. Zábořští žáci se v roce 1960 stali přeborníky okresu v kopané.

 

V roce 1963 bylo přistoupeno k rekonstrukci osvětlení na Pátku, které se po dokončení stalo nejlepším v okrese. Šedesátá léta se nesla ve znamení prvních větších úspěchů hokejového oddílu, žáci zvítězili v okresním přeboru v letech 1962 a 1966, v roce 1964 vyhráli okresní přebor i dorostenci, kteří pak dvě sezony působili velmi úspěšně v přeboru krajském (2. a 3. místo). V těchto letech byl o hokej ze strany diváků tak velký zájem, že na utkání dorostu chodilo přes třista diváků z celého okolí. V roce 1964 začala velmi dobrá spolupráce s JZD a s MNV v Záboří. Byly zakoupeny nové mantinely z Tesárny Chanovice a JZD zakoupilo novou výstroj pro družstvo dorostu. V roce 1966 se začalo uvažovat o výstavbě šaten, protože v této době neměla TJ prostory na uskladnění výstroje. Předsedou byl zvolen Václav Kulha, který v této funkci působil 28 let. O tři roky později samotná výstavba hokejových šaten začala.

 

Bývalé hokejové hřištěV roce 1970  vyhrálo družstvo mužů OP a postoupilo z kvalifikace do KP II, kde ovšem vinou nedostatku hráčů podávalo nedůstojné výkony a v soutěži se neudrželo. Byla rovněž dokončena výstavba šaten, které byly předány do užívání TJ. V roce 1972 opět vyhrálo družstvo mužů OP, ale v kvalifikaci do KP II neuspělo. V následujícím roce úspěch muži opět zopakovali a tentokrát již  do druhé krajské soutěže postoupili. Tento rok byl pro TJ určitým mezníkem ve financování, neboť byla vypracována hospodářská smlouva mezi TJ a JZD Záboří, která zajišťovala částečné financování tělovýchovné jednoty JZD a poskytování prostředků na údržbu. Za to se TJ zavázala pomáhat při brigádách v JZD. Následující léta se nesla ve znamení významných stavebních investic. V roce 1974 byla provedena rekonstrukce osvětlení na hokejovém hřišti, další rok byl pro TJ důležitým mezníkem v činností, neboť byla uvedena  do provozu nová sportovní hala. Reakcí na nové možnosti sportovního vyžití bylo založení oddíl stolního tenisu, tenisu a oddílu ZRTV, dále se uvažovalo o založení oddílu odbíjené. I rok 1976 přinesl Záboří nové sportoviště, neboť byla zahájena a také dokončena výstavba tenisových kurtů, na jejichž vzniku měli největší zásluhu ing. Augustin M. a p. Kulha. Oddíl ZRTV začal cvičení s dětmi a oddíl stolního tenisu soutěž OP. V letech 1978 – 1979 bylo postaveno i hřiště na odbíjenou, které okamžitě začal využívat nově vzniklý volejbalový oddíl, který reprezentoval TJ v okresním přeboru, brzy se ale rozpadl. V roce 1979 sestoupili hokejisté do okresního přeboru, a přestože hned příští rok zvítězili v OP, kvalifikačním sítem do KP II neprošli.

 

V osmdesátých letech vzniká oddíl turistiky (1981) a mužstvo sálové kopané (1983), Trenér František Koutenský na lavičce (1989)které postoupilo až do 1. ligy Jihočeského kraje. V roce 1986 vyhrálo družstvo mužů OP v ledním hokeji a jelikož se zrušil KP II, bojovalo úspěšně v kvalifikaci o postup do KP I.  Nakonec se do této soutěže nepřihlásilo pro nedostatek finančních prostředků. V letech po sametové revoluci se na TJ výrazně podepsal  současný trend – úbytek sportovců a financí. Aktivně v TJ působil oddíl ledního hokeje, který ovšem již nevychovával mládež a OP již hráli jen muži, kteří v něm zvítězili v letech 1992 a 1995. Soutěžní zápasy hráli kromě hokejistů jen stolní tenisté, na rekreační úrovni pokračovaly oddíly tenisu, ZRTV a sálové kopané.

 

V roce  2002 se konaly oslavy 50 let vzniku TJ Záboří, ty se však staly labutí písní ledních hokejistů, kteří netušíc vstupovaly do své poslední sezóny. Vinou nedostatku hráčů tak v roce 2003 po 51 letech zanikl nejpopulárnější oddíl tělovýchovné jednoty. Žížaly ZáboříParadoxně však  byl v témže roce vzkříšen oddíl volejbalu, který se postupně rozrostl a v současnosti patří mezi nejaktivnější oddíly. Díky krajské dotaci,  financování TJ a brigádnických hodin převážně členů volejbalového oddílu vzniklo v prostorách za sportovní halou víceúčelové sportoviště, na kterém se nachází antukový volejbalový kurt, hřiště na kopanou a sektory pro vrh koulí a skok daleký. Všechna sportoviště využívá rovněž místní základní škola. V roce 2005 vstoupil překvapivě po dvou letech existence volejbalový tým mužů pod názvem Žížaly Záboří do okresního přeboru, kde skončil na pátém místě, následující rok začaly hrát pod totožným názvem stejnou soutěž i ženy. Mužstva volejbalu a stolního tenisu jsou v současnosti jediná družstva, hrající mistrovská utkání. V roce 2006 dosáhl obrovského úspěchu také tenista Ing. Josef Slavík, který zvítězil v mistrovství ČR a rovněž v mezinárodním mistrovství ČR veteránů. Za tyto úspěchy byl nominován mezi 14 nejlepších sportovců okresu!

 

 

 

Stránky jsou optimalizovány pro IE 6 1024x768
Pro správné zobrazení stránek je nutné povolit zobrazení aktivního obsahu (Win XP)

© Michal Gutwirth 2006
michal.gutwirth@centrum.cz